Vyšetřovací zpráva – případ Marian Grabowski
Pro snadnou čitelnost jsem vyšetřovací zprávu přepsal do textové podoby. Do obsahu nebylo zasahováno, zdrojový dokument pod textem.
Tajné!
Výtisk č.2
Počet listů 2
4. znojemská pohraniční brigáda MV.
Č.j.: PS – 011272 / 11 – 1957.
4. září 1957
Znojmo.
Věc: Usmrcení narušitele v KDZ – předložení vyšetřující zprávy
Hlavní správa
Pohraniční stráže MV,
– operační odbor –
Praha.
K našemu dálnopisu č. 48 ze dne 4. 9. 1957 ve věci usmrcení Mariana Grabovského, nar. 10. 5. 1933 v Lanze – Sokoloch, posledně bytem Bítom, ulice 1. máje čp. 9, okres Katovice, ženatého, národnosti polské, polské státní příslušnosti, bez zaměstnání, po prošetření případu hlásím:
Dne 3. 9. 1957 o 18.30 hodinách nastoupila do výkonu služby na ochranu hranic pohraniční hlídka jejímž starším byl svob. z. sl. Oldřich Vítek /11. 1. 1936/ a mladším členem hlídky voj. z. sl. Jaromír Šenk /3. 9. 1937/. Do služby tuto pohraniční hlídku vysílal velitel roty npor. František Polách, který ji určil postupovat od SV roty, větrolamem a druhou polní cestou k bráně č. 2, odkud pak adjustoval nástražná osvěcovadla ve směru k dislokačnímu styku s 22. rotou až do setkání s hlídkou des. Javorského, který adjustaci NO prováděl z opačného směru a vracel se přes stanoviště Zdenu na VS roty. Ve svém rozkaze hlídce uvedl, že bude provádět střežení jako stráž hranice v prostoru proti HM IX/62 až 63 s dobou služby na místě od 19.30 do 00.45 hodin.
Hlídka svob. Vítka postupovala ve směru k DS s 22. rotou až na lom DZ, odkud pak při zpáteční cestě kontrolovala správnost adjustace NO. Po příchodu k rozvodové desce signalizačního přístroje Hájkovy signalizace provedla zapojení tohoto přístroje a starší hlídky pak vydal rozkaz ke střežení svěřeného jim úseku. Ihned po vydání úkolů o 20.20 hodinách zpozorovali signály dáváne signalisační žárovkou, že na vnitřní stěně DZ je vyvíjená podezřelá činnost a to v levé části úseku. V důsledku této situace se přesouvali během ve směru k lomu DZ u dislokačního styku. Po uběhnutí 100 m zjistili pak záblesk v drátěnném zátarasu a krátce na to vystřelení světlice z NO v tomto prostoru. Hlídka na tomto místě ihned při vystřelení světlice z NO v tomto prostoru. Hlídka na tomto místě ihned při vystřelení světlice zalehla, aby nebyla pozorována a dále, aby zjistila, nepostupuje-li nějaká osoba ve směru do vnitrozemí. Když pak nezjistili nic podezřelého asi po 2 minutě postupovali dále ve směru záblesku v EDZ. Když pak přišli asi na vzdálenost 4 m od záblesku, zjistili, že v DZ něco leží, avšak nemohli rozeznat jedná-li se o osobu či srnu. Rozhodl se proto starší hlídky vystřelit světlici k osvětlení terénu, při čemž zjistil, že v DZ leží mrtvola zasažena elektrickým proudem a že tato hoří. Vydal mladšímu členu hlídky rozkaz aby zůstal na místě, zatím co sám se pak vrátil k telefonnímu pojítku u rozvodové signalizační skříně odkud volal celou situaci veliteli roty. Vzdálenost tohoto pojítka od místa usmrcení narušitele byla 142 m. Po zahlášení situace na rotu odešel starší hlídky svob. Vítek za mladším svým členem, kde vyčkal příjezdu velitele roty, s kterým pak provedli průzkum okolního terénu.
Velitel roty npor. Polách po obdržení telefonické zprávy od svob. Vítka ve 20.28 hodin vyhlásil na základě této situace na jednotce bojový poplach, provedl zakrytí státní hranice, zablokoval rajon neb nevěděl, není-li li v blízkém okolí ještě jiný narušitel, vytvořil pátrací skupinu se služebním psem GENTOU a podal hlášení veliteli praporu. Po těchto opatřeních pak ihned odejel se soukromým motocyklem na místo činu, kam se dostavil asi 15 minut po telefonickém hlášení svob. Vítka. Po příchodu na místo usmrcení narušitele společně s pátrací skupinou prováděl průzkum terénu, s cílem zjistit, nepostupovala-li ke státní hranici krom usmrceného narušitele ještě jiná osoba. Když pak nebylo zjištěno žádných poznatků v tomto směru, vydal rozkaz veliteli pátrací skupiny čet. Holbovi, aby pátrací skupina postupovala proti postupu narušitele. Služební pes GENTA, který byl nasazen na stopu postupoval až do prostoru větrolamu u železniční trati Mikulov – Březí, kde bylo nalezeno vyležaté místo po narušiteli, jakož i zbytky jídel. Od tohoto prostoru pak již stopa nebyla nalezena a proto velitel pátrací skupiny podal ihned hlášení veliteli roty.
Velitel praporu mjr. Vaculík Josef ihned po obdrženém hlášení od npor. Polacha odejel na místo činu společně s plk. Peprným, náč. oper. odboru HS PS, když před tím vyrozuměl o případu příslušníky kriminální služby MV Mikulov, okresního prokurátora a podal hlášení na velitelství brigády. Po příjezdu na místo činu a ohledání terénu pak velitel praporu a návrh velitel roty odvolal pátrací skupinu a vytvořené clony jak 21. tak i 22. roty.
Z velitelství brigády byla vytvořena komise ve složení ref. l/l kpt. Šenkýř, ref. bojové přípravy kpt. Plachý, ref. zprav. oddělení npor. Vacek a lékař VB kpt. Dr. Petříček a odeslána k prošetření celého případu.
Dalším šetřením pak bylo zjištěno, že narušitel postupoval od železniční tratě velmi opatrně plížením k lesíku a od toho plížením šikmo ve směru k HM IX/62. Po přibližení se 12 m od vnitřní strany DZ zůstal zalehnutý a po odchodu pohraniční hlídky k signalizačnímu přístroji postupoval ve směru k DZ při čemž přetrhl drát NO. Po přibližení se k DZ přestřihl u kolíku 2 a 3 drát signalisace od země, tímto otvorem prolezl a když chtěl stříhat elektrický vodič střední stěny, byl zasažen elektrickým proudem, následkem čehož spadl hlavou na první spodní elektrický vodič, při čemž nohy měl opřeny o signalisaci. Vznikem tohoto elektrického okruhu začal hořet jak na hlavě tak i nohou a než mohlo být učiněno vypnutí elektrického proudu na zásah hlídky, byl narušitel již mrtev. Dále činnost probíhala jak již dříve uvedeno.
Po provedeném průzkumu v místě usmrcení narušitele elektrickým proudem a ofotografování tohoto místa příslušníky kriminální služby Mikulov byl narušitel převezen do Březí a po souhlasu prokurátora a lékaře pohřben na Hřbitově Březí.
U usmrceného byl nalezen baťoch s věcmi osobní potřeby, polský osobní průkaz na jméno Marián Grabovski, divadelní kukátko,busola a kleště na plech s isolací gumové vodovodní hadice. Na žádost KS MV byly pak doklady usmrceného narušitele předloženy na uvedené velitelství do Brna.
Hodnocení:
Rozhodnutí velitele 21. roty Březí na daný operační den možno považovati za správné. Hlavní směr úsilí byl správně volen a rovněž všechny síly s prostředky byly řádně využity pro službu na ochranu hranic. Vyhodnocený směr pravděpodobného narušení byl schodný s postupem narušitele.
Pokud jde o činnost svob. Vítka po zjištěném signalisování Hájkovy signalisace byla správná a hlídka v daném případě nenese vinu na tom, že se narušiteli podařilo proniknouti do DZ, kde byl pak usmrcen. Jest pravděpodobné, že se narušitel pro prolezení vnitřní stěny, když zaslechl postup pohraniční hlídky, snažil této uniknouti přes DZ prolezením jeho stěn, při čemž byl zasažen elektrickým proudem a usmrcen, aniž mohla učiniti hlídka svob. Vítka učiniti jakákoliv opatření k jeho zadržení.
Opatření:
K prošetření případu usmrcení narušitele státní hranice byla vyslána komise z velitelství brigády ve složení jak dříve uvedeno, uvědomen okresní prokurátor z Mikulova a náčelník OO MV Mikulov.
Usmrcený narušitel byl se souhlasem prokurátora a lékaře brigády kpt. Dr. Petříčka dne 4. 9. 1957 pohřben na hřbitově obce Březí.
Celý případ usmrcení narušitele pomocí ženijně technických prostředků bude rozebrán na příštím operačním shromáždění s veliteli praporů a jejich zástupci.
Fotografie usmrceného narušitele budou předloženy tamnímu velitelství po obdržení od OO MV Mikulov.
Přílohy: 1/
Velitel brigády:
podplukovník Zoubek Josef
/rukou dopsán text:/ spis podepsal VB na originalu /dál nečitelné a nečitelný podpis/
Vyhotoveno ve dvou výtiscích o 2 listech a odesláno:
Výtisk č. 1 pro HS PS oper. odbor
Výtisk č. 2 pro spis
Zpracoval: kpt. Šenkýř
Zdrojový dokument